Teismų atstovams pristatyta probuojamųjų atvejo vadybos apžvalga
2024-11-28 Nacionalinės teismų administracijos, Vilniaus miesto apylinkės teismo, Kauno apylinkės teismo, Šiaulių apylinkės teismo Šiaulių rūmų, Klaipėdos apylinkės teismo, Vilniaus regiono apylinkės teismo pirmininkams bei atstovams Lietuvos probacijos tarnybos direktorius Romas Ostanavičius bei Gintarė Burokienė, Resocializacijos ir priežiūros skyriaus viršininkė pristatė probacijos pareigūnams suteiktos diskrecijos teisės įgyvendimą po priimtų Probacijos įstatymo 30 straipsnio pakeitimų.
Nuo 2024 m gegužės mėn. Lietuvos probacijos tarnyba savarankiškai gali vertinti kiekvieno nuteistojo elgesį, padarytus pažeidimus ir sprendžia, kokiais būdais galima efektyviausiai pasiekti jam paskirtos bausmės tikslus. Nustačiusi realią nuteistojo elgesio grėsmę visuomenei ir esant pagrindui manyti, kad bausmės tikslai nebus pasiekti, Tarnyba kreipiasi į teismą dėl bausmės griežtinimo.
Š.m. gegužės – lapkričio mėn. probacijos specialistai surengė virš tūkstančio atvejo vadybos posėdžių. Jų metu kolegialiai priimti sprendimai dėl probuojamiesiems, kurie nevykdė probacijos sąlygų, taikomų poveikio priemonių. Po atvejo vadybos, teismams, minėtu laikotarpiu, probacijos pareigūnai parengė virš 200 teikimų dėl papildomų arba griežtesnių probacijos sąlygų nustatymo probuojamiesiems.
Priimdami sprendimus dėl kreipimosi į teismą dėl griežtesnių sąlygų šiems asmenims nustatymo, probacijos pareigūnai vertina probuojamojo riziką visuomenei, atsižvelgia į nusikaltimo pobūdį, probuojamojo charakteristikas ir atsakomybės už veiksmus supratimą bei galimybes sėkmingai įvykdyti probacijos sąlygas.
Teismų pirmininkai akcentavo, jog racionalūs Lietuvos probacijos tarnybos sprendimai sudaro galimybes individualizuoti poveikio priemones nuteistiesiems, sumažinti teisėjų darbo krūvius, priimant sprendimus dėl griežtesnių probacijos sąlygų taikymo.
Teismų atstovams taip pat pristatyti Lietuvos probacijos tarnybos įgyti resocializacijos instrumentai, pasiruošiant vykdyti baudžiamojo poveikio priemonę asmenims, kurie vairavo transporto priemones būdami neblaivūs ar apsvaigę nuo narkotinių, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų. Teismams įpareigojus, šie asmenys dalyvaus programoje „Neblaivūs vairuotojai“. Programos tikslas – suteikti teisės pažeidėjams geresnį supratimą apie savo elgesį su svaigiosiomis medžiagomis, didinti jų motyvaciją keistis ir padėti jiems rasti tinkamas strategijas, kaip užkirsti kelią pasikartojančiam vairavimui apsvaigus, taip prisidedant prie vairavimo apsvaigus prevencijos.
Pasitarimai su teismų atstovais, aptariant bendradarbiavimą, numatyti vykdyti periodiškai.